Jak odzyskać dane z dysku SSD na własną rękę!

dysk ssd kingston

Przeczytaj o problemach przywracanie dysków SSD. Fizyczne zacieranie usuniętych plików przez polecenie TRIM i przypadki kiedy to nie zadziała. Dzisiaj dyski ssd (ang. SSD), stają się coraz bardziej popularne i już często stosowane są jako zamienniki tradycyjnych dysków twardych. Często używane w roli dysków systemowych, przechowujących system operacyjny, aplikacje, a także wszystkie lub większość plików użytkownika, wśród których są dokumenty, ustawienia, przeglądarki internetowe, poczta e-mail i wiele innych.

Dzięki temu, że w konstrukcji dysków SSD nie ma ruchomych części, są one uważane za bardziej bezpieczne, niż ich mechaniczne odpowiedniki. Jednak w przypadku, błędu użytkownika, ataku wirusa i awarii systemu operacyjnego, stanowią pewne zagrożenie dla integralności danych na tych dyskach. Z usuniętych plików, przypadkowo sformatowanych dysków, uszkodzonych partycji, tabel danych i uszkodzonych plików systemowych, posiadacze dysków SSD borykają się również często, jak i Ci, u których jest zainstalowany zwykły dysk twardy.

Czy to możliwe by odzyskać dane z dysku SSD?

Sytuacja z odzyskaniem danych z dysku SSD znacznie różni się od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni korzystając z tradycyjnych dysków twardych. Nie zawsze można odzyskać usunięte dane z dysku SSD, ale wraz z tym, nie zawsze jest to również możliwe.
Przyjrzyjmy się różnym sytuacjom i dowiemy się co można zrobić, jeśli użyjemy do odzyskiwania  programu Hetman Partition Recovery.

Odzyskiwanie plików z dysków SSD

W większości przypadków plików, które zostały usunięte z dysku SSD, przywrócić się nie uda. Być może to stwierdzenie różni się od tego, co chcesz usłyszeć, ale charakterystyczną cechą dysku ssd, nie wrodzoną w innych tradycyjnych urządzeniach pamięci, jest TRIM – specjalny zespół interfejsu ATA, która sprawia, że kontroler dysku ssd dosłownie fizycznie czyścić bloki danych, które wcześniej były wykorzystywane do przechowywania plików.

Innymi słowy, kontroler otrzyma polecenie w momencie, jak tylko usuwamy plik. Oczywiście, bezpośrednie usunięcie informacji nie następuje natychmiast, ale nowoczesne SSD-kontrolery są zaprojektowane w taki sposób, aby informować o tym, że blok danych jest pusty, od razu, jak tylko otrzymały polecenie usunięcia pliku, nawet, jeśli bezpośrednie czyszczenie bloku danych nastąpi nieco później.
Szybkość SSD Corsair, Kingmax, Kingston, PQI, itp. jest praktycznie identyczna. Niezależnie od producenta, można stwierdzić, że fakt wykonywania poleceń TRIM praktycznie 100% gwarantuje usuwanie plików.

Czy można coś z tym zrobić? Faktycznie zrobić można niewiele. Jednak i od tej reguły istnieją wyjątki. Jeśli polecenie TRIM nie zostało wykonane, bo opcja ta nie jest obsługiwana przez płytę główna komputera, system operacyjny lub interfejs między komputerem i dyskiem SSD, można przywrócić pliki, jak gdyby były zapisane na zwykłym dysku.

Na dzień dzisiejszy większość dysków SSD obsługuje funkcję TRIM. Jednak obecna wersja systemu operacyjnego MacOS, nie działa z tym zespołem, odpowiednio, można przywrócić pliki usunięte z Mac, PC. A także może odzyskać pliki z starszych wersji systemu Windows (przed Windows Vista), które też nie obsługują TRIM. No i wreszcie, funkcja TRIM nie jest obsługiwana podczas pracy z USB i protokołami FireWire, więc twoje dane z zewnętrznych nośników mogą być odzyskane.

Odzyskiwanie danych po formatowaniu dysku SSD

Zazwyczaj były dostępne dwa rodzaje formatowania dysków: pełne i szybkie. Przy pełnym formatowaniu zacierają się informacje zawarte na dysku twardym, natomiast przy szybkim formatowaniu po prostu oczyszczała się tylko tablica partycji z informacjami o plikach, dając możliwość dla takiego programu jak Hetman Partition Recovery szybko i sprawnie odzyskać potrzebne dane. Teraz dla dysków SSD, takie zasady nie obowiązują.

W momencie, gdy użytkownik formatuje dysk, niezależnie od tego, cieszy się on pełnym lub szybkim formatowaniem, system operacyjny uruchamia komendę TRIM, i SSD kontroler zaczyna fizycznie niszczyć informacje zawarte w blokach danych. Znowu to samo, ta procedura nie dzieje się natychmiast, ale większość kontrolerów zostały zaprojektowane tak, aby uruchomić zerowanie danych natychmiast po tym, jak polecenie TRIM zostanie wykonane. Za wyjątkiem niektórych przypadków (wymienionych powyżej) dane ze sformatowanych dysków SSD nie ma możliwości odzyskać.nawet jeśli został wybrany szybki format formatowania.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonych dysków SSD

A co zrobić, jeśli twój SSD-dysk został zepsuty, poważnie uszkodzony (w granicach rozsądku, oczywiście) przestał być odczytywany lub rozpoznawany przez system. Jak na ironię, w tym przypadku wszystkie pliki są bezpiecznie zapisywane na dysku, bo zespół TRIM nie może uruchomić systemu operacyjnego. Innymi słowy, można użyć programu do odzyskiwania danych, takich jak Hetman Partition Recovery aby odzyskać dane z uszkodzonych, zniszczonych, nieczytelnych lub niedostępnych SSD i w krótkim czasie odzyskać wszystkie, albo prawie wszystkie dane. Aby zapobiec sytuacji z nagły dysku awarii śledź parametry S.M.A.R.T. swojego dysku SSD i w odpowiednim czasie wymień urządzenie na nowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*