Co to jest odzyskiwanie danych i jak działa?

dysk

Wiele osób kiedykolwiek utraciło dane, prawdopodobnie z powodu uszkodzenia dysku twardego, uszkodzonych plików lub przypadkowo usuniętych ważnych plików. Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób ludzie mogą odzyskać utracone dane i jak jest to skuteczne? Spójrzmy na ten post w trybie offline.

Utrata i odzyskiwanie danych

Jak wspomniano powyżej, utrata danych może przybierać różne formy: usuwanie plików, uszkodzenie dysku twardego, uszkodzenie oprogramowania, uszkodzenie danych, włamania, a nawet proste rzeczy, takie jak Komputer działający, ale tracący moc, może również spowodować utratę danych. Jest oczywiście więcej przypadków, takich jak “skrzeczący” dysk upadku lub uderzeniu, którego dane zostały przywrócone do prawie pełnych 100%, mimo że urządzenie jest bardzo mocno zniszczone zniszczone.

Utrata danych może nastąpić na dowolnym nośniku pamięci w dzisiejszym świecie technologii na dyskach twardych, dyskach SSD, dyskach flash USB, kartach pamięci SD, kartach microSD, a nawet na systemach RAID z wieloma dyskami, które przecież wymyślono by właśnie zabezpieczać dane.

dysk twardy

Jest to prosty proces odzyskiwania utraconych danych, a następnie naprawy tych danych, aby mogły być odczytane przez inne oprogramowanie.

Oczywiście, odzyskiwanie danych nie może być pomyślnie wykonane w tym momencie gdy system plików jest zbyt uszkodzony lub dane są nadpisane, wtedy nie możemy nic zrobić. Jednak obecne technologie odzyskiwania danych są bardzo zaawansowane. Zawsze możesz oddać dysk do firmy takiej jak MiP Data Recovery by sprawdzili czy rzeczywiście danych nie da się odzyskać.

Jak ludzie odzyskują dane?

Istnieje wiele sposobów na odzyskanie danych, ale często ludzie wybierają odpowiednią metodę w zależności od przyczyny utraconych danych. Rzućmy okiem na niektóre z typowych przyczyn:

Błąd logiczny

Plik został usunięty

Jest jedna interesująca rzecz, której nie znamy, pliki po tym, jak kliknęliśmy przycisk “Usuń”, zazwyczaj nadal istnieją w pamięci, bez względu na to, czy jest to dysk SSD czy HDD. Technicznie rzecz biorąc, system operacyjny usuwa tylko nazwę i dane związane z plikiem z pamięci, podczas gdy główna zawartość pliku nadal znajduje się w napędzie. Te pliki naprawdę znikają tylko wtedy, gdy są nadpisywane przez inny plik, w przeciwnym razie pozostaje nienaruszony, nie widoczny dla systemu operacyjnego by mógł on go nam pokazać.

delete-key

W takim przypadku pierwszą rzeczą, którą użytkownicy muszą zrobić, to zatrzymać zapisywanie, nagrywanie, kopiowanie, wklejanie plików, tak aby maszyna działała jak najmniej. Możesz następnie użyć bezpłatnego lub płatnego oprogramowania do odzyskiwania danych w Internecie, aby przywrócić dane. Odzyskiwanie plików po skasowaniu jest dość proste, a istniejące aplikacje mają wystarczająco prosty interfejs, aby przeciętna osoba mogła zrobić to samodzielnie bez konieczności dokonywania zakupów.

Na przykład z oprogramowaniem TestDisk (działającym zarówno w systemie Windows, OS X i Linux) aplikacja integruje wiele złożonych algorytmów, które są w stanie ustalić, które pliki są fizycznie przechowywane na dysku. Jeśli TeskDisk pokaże że plik jest poprawny, otrzymasz go z powrotem, w przeciwnym razie, zrób to. Niektóre inne programy będą miały inne sposoby wyszukiwania usuniętych plików, takie jak wyszukiwanie punktów początkowych i końcowych pliku, skanowanie całego dysku, a następnie odrzucanie. Jeśli jeden program pokaże, że pliku brak to trzeba popróbować innych programów aby mieć pewność.

To, jak dobrze sformatujesz system plików dysku, wpływa również na powodzenie procesu odzyskiwania danych. Na przykład powszechnie używany format NTFS na komputerach z systemem Windows zachowuje opis plików po ich usunięciu, co ułatwia odnalezienie i odzyskanie oprogramowania do odzyskiwania. Niektóre formaty, takie jak UTF lub FAT, usuwają wiele danych związanych z plikiem, więc algorytmy będą musiały pracować ciężej, aby zlokalizować i przywrócić plik.

Warto wejść na stronę odzyskiwanie danych z dysku warszawa gdzie możecie państwo zaznajomić się bardziej z profesjonalnym odzyskiwaniem danych z dysku, poczytać o uszkodzeniach, o systemach plików, o wirusach – zwłaszcza krypto-lockerach wołających o okup i mnóstwo innych zagadnień związanych z tym tematem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*