Uszkodzenia fizyczne dysku – co to takiego?

Uszkodzenia logicznie są w zasadzie nieszkodliwe tj. stosują się do rzeczy, które zdarzają się tylko na komputerze. Często uszkodzenie logiczne jest bardziej prawdopodobne, niż uszkodzenie fizyczne. Odzyskiwanie danych po uszkodzeniu fizycznym jest znacznie bardziej skomplikowane, a prawdopodobieństwo ich odzyskania również jest niższe. Nie tylko oprogramowanie będzie używane, ale może być konieczne otwarcie dysku, aby “zajrzeć” do środka. Dlatego są to rzeczy, których nie można wykonywać w domu, od tego są firmy takie jak MiP Data Recovery oferująca profesjonalną usługę odzyskiwania.

Mówiąc o otwarciu dysku, jest to bardzo trudne zadanie, ponieważ eksperci muszą wykonywać pracę w czystym pomieszczeniu. Otoczenie jest ściśle kontrolowane i prawie nie zawiera żadnych zanieczyszczeń w powietrzu. Powód? Tylko niewielka cząstka kurzu może przylgnąć do dysku, przy pierwszym czytaniu dysku, przez który wciąga kurz pod głowicę i dochodzi do zadrapania powierzchni dysku lub zniszczenie głowicy, co powoduje, że odzyskiwanie danych jest jeszcze trudniejsze. Elektryczność statyczna może również uszkodzić dysk, dlatego pomieszczenie i używane w nim wyposażenie, ubrania noszone przez użytkownika … zostały zaprojektowane specjalnie w celu zminimalizowania elektryczności statycznej.

clean-room

Sposób na pokonanie fizycznych obrażeń jest również bardzo zróżnicowany. W przypadku, gdy jeden dysk ma zbyt wiele uszkodzonych komponentów, musimy dobrać do wymiany podzespołów taki sam dysk mając nadzieję, że po wymianie dane znajdujące się na dyskietkach można odczytać. Jednak ten proces zamiany elementów pozwala na dostęp do danych, które nadal mogą być uszkodzone logicznie. W związku z tym eksperci wykonają “procedurę obrazowania dysków”, aby utworzyć plik obrazu dysku do przechowywania wszystkich bitów odczytywanych z powierzchni dysku.
Po zakończeniu ten plik obrazu zostanie zapisany na innym dobrym nośniku, takim jak drugi dysk twardy, dla profesjonalistów zajmujących się analizą, szukając logicznych uszkodzeń, a następnie stopniowo odzyskując każdy cenny plik użytkownika. W ten sposób, w najbardziej optymistycznym przypadku, można przywrócić prawie nienaruszoną strukturę plików z napędu.

 Warto wejść na stronę odzyskiwanie danych z dysku warszawa gdzie możecie państwo zaznajomić się bardziej z profesjonalnym odzyskiwaniem danych z dysku, poczytać o uszkodzeniach, o systemach plików, o wirusach – zwłaszcza krypto-lockerach wołających o okup i mnóstwo innych zagadnień związanych z tym tematem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*