Zasady odzyskiwania systemu RAID cz I.

Zabezpieczenie oryginalnej konfiguracji

Gdy zdajesz sobie sprawę, że masz do czynienia z awarią RAID, a zatem potrzebujesz odzyskiwania danych z macierzy RAID, przede wszystkim zapisz to, co wiesz o pierwotnej konfiguracji tablicy:

Konfiguracja sprzętu

Oznacz etykietę dysków członków. Wraz z dyskami, portami i liniami kontrolera etykiet. Następnie można użyć tej numeracji w odniesieniu do określonego dysku.

Logiczna konfiguracja RAID

Odzyskiwanie RAID oznacza odzyskanie konfiguracji logicznej RAID, która zawiera następujące parametry:

  • Typ RAID,
  • liczba dysków członków,
  • kolejność dysków,
  • wielkość bloku, w stosownych przypadkach,
  • adres startu dla danych na dyskach członkowskich (większość kontrolerów RAID nie dostarczy tych informacji)

Logiczna konfiguracja RAID jest zwykle dostępna w BIOS-ie kontrolera RAID lub w oprogramowaniu do monitorowania i konfigurowania RAID. Jeśli udało Ci się ustalić wszystkie te parametry, przygotowanie do odzyskiwania konfiguracji RAID zostało zakończone. Poniższe informacje dotyczą przygotowania do odzyskiwania systemu RAID, którego celem jest zrekonstruowanie brakujących parametrów konfiguracji RAID, takich jak rozmiar bloku, pozycja pary, dyski i kolejność danych itd.

Wszystkie powyższe informacje należy zebrać, aby można było powrócić do pierwotnej konfiguracji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Odzyskiwanie danych z macierzy

Konfiguracje pośrednie

Jeśli zmieniasz oryginalną konfigurację tablicy podczas odzyskiwania systemu RAID (zamieniasz dyski lub kable, próbujesz różnych ustawień itd.), zapisz te pośrednie konfiguracje. Jeśli jedna z nich okaże się dobra, musisz wiedzieć, która to była.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*