Zasady odzyskiwania systemu RAID cz III.

odzyskiwanie danych z macierzy

Przygotowanie środowiska do odzyskiwania systemu RAID

Największym problemem w odzyskiwaniu RAID są rozmiary tablic i pojemności danych, z którymi musisz się zmierzyć. Wraz z rozmiarami wzrastają jeszcze dwie rzeczy:

  1. wymagana liczba portów
  2. czas regeneracji.

Jeśli masz szczęście, potrzebujesz tyle wolnego miejsca na dysku, co rozmiar plików, które chcesz odzyskać. W najgorszym scenariuszu trzeba trzy razy więcej miejsca na dysku do przechowywania jednocześnie:

  • oryginalne obrazy dysku,
  • destriped obraz tablicy,
  • odzyskane pliki.

Tak więc w przypadku RAID 5 wynoszącym 12 TB (6 dysków o pojemności 2 TB każda), potrzeba 3×12 TB miejsca na dysku. Nawet przy użyciu 3TB dysków, 14 dysków byłby potrzebny. Jednym z wymogów jest to, że 8 lub 10 z nich powinno być dostępne jednocześnie. Płyta główna nie umożliwia podłączenia 10 dysków jednocześnie. Możesz spróbować połączyć sześć dysków bezpośrednio z płytą główną, a pozostałe cztery przez USB, ale to zabija szybkość. Inną opcją jest podłączenie sześciu dysków do jednego komputera PC i czterech innych, a następnie użycie sieci, ale nawet Gigabit Ethernet nie zapewnia rozsądnej szybkości. Najlepszym rozwiązaniem jest wsadzenie jednej karty RAID lub kontrolera PCI-E na kontroler SATA. W każdym razie należy dokładnie rozważyć konfigurację zapewniającą wszystkie niezbędne zasoby, zarówno jeśli chodzi o wydajność i szybkość.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*